Jak zabawka przytulanka wpływa na rozwój dziecka?

Jest taka rzecz wśród dziecięcych niezbędnych akcesoriów, która pojawia się niezmiennie już od wielu pokoleń. Mowa o przyjacielu, który towarzyszy dziecku już od najmłodszych lat, w chwilach zarówno szczególnie trudnych, jak i tych radosnych, pełnych niepokoju oraz szczęśliwej zabawy. Zabawka przytulanka kochana przez dzieci i doceniana przez rodziców niejedno ma imię. Jak wygląda? Na czym polega jej urok? Jak zabawka przytulanka wpływa na rozwój dziecka?

Przytulanka nie tylko w kształcie misia

Wśród wielu różnych form najbardziej popularna przytulanka to miś. Mały czy duży, jednokolorowy czy pełen barw doskonale spełnia wiele funkcji. Ręcznie robiony miś, wyjątkowy i niepowtarzalny to nie tylko towarzysz dziecięcych snów. To zabawka, która wspomaga rozwój emocjonalny dziecka pomagając ukoić różnego pochodzenia strach. Niemowlak przyzwyczajony do swojej zabawki przytulanki łatwiej poradzi sobie z lękiem związanym z pobytem w obcym miejscu. Przytulak zabrany do lekarza pomoże przetrwać trudną wizytę. W przedszkolu pokaże, jak oswoić lęk przed nowym, nieznanym miejscem. To doskonały towarzysz wycieczek samochodem bądź rowerem. Przypięty do niemowlęcego wózka rozbudzi niemowlęcą ciekawość.

Dlaczego zabawki przytulanki są tak ważna w rozwoju dziecka? Jak zabawka przytulanka wpływa na rozwój dziecka?

Fenomen zabawki przytulanki polega na tym, że jest ona przyjacielem 24 godziny na dobę. Dziecko może po nią sięgnąć w każdej chwili, przytulanka to dobry kompan zabaw oraz doskonały cierpliwy słuchacz. Może posłużyć jako rekwizyt do nauki podstawowych praw rządzących światem, rozpoznawania dobra i zła. Przytulanka miś czy poduszka w kształcie zwierzątka to ktoś, kto może czasami czuć się źle i wymagać od dziecka opieki. Może „mówić” dziecku, że coś go przeraża albo cieszy. Dlatego posiadanie tej wyjątkowej zabawki to również nauka odpowiedzialności za kogoś, kto jest ważny w życiu i kim trzeba się zająć na miarę swoich małych możliwości.

Zabawka przytulanka – wsparcie rozwoju dziecka

Ręcznie szyty aniołek z dodatkowymi doszytymi elementami w postaci długich nóżek albo okazałych skrzydeł to zabawka, która wspiera rozwój motoryczny dziecka. Możliwość zetknięcia malutkich rączek z różnego rodzaju fakturami materiałów to najlepszy sposób na rozwój najmłodszych dzieci, które przez dotyk poznają świat. Dziecko bawiąc się na macie, może próbować sięgnąć po zabawkę, taka forma zabawy pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy niemowląt.

Pełen barw i dodatkowych atrakcyjnych elementów przytulak to ćwiczenie dla oczu. Maluchy potrafią godzinami przyglądać się wielobarwnym przedmiotom w swoim otoczeniu, co stymuluje ich wzrok. Szydełkowa lalka lub szydełkowy miś u starszaków wpływa na kreatywność, nakłaniając dzieci do tworzenia scenariuszy zabaw z udziałem ukochanych przytulanek. Rozbudzona w ten sposób wyobraźnia pobudza mózg do działania pozytywnie wpływając na rozwój ogólny dziecka.

Dlaczego wśród wielu zabawek warto postawić na te ręcznie robione? Bo ich urok nigdy nie mija. Przytulanki hand made to niepowtarzalne cuda, które wyjątkowo wyglądają, przyciągają wzrok i stają się bliskim przyjacielem. Wykonane z bezpiecznych dla najmłodszych materiałów najwyższej jakości potrafią przetrwać niejedno zawirowanie w życiu dziecka.  

    Dodaj komentarz